Правілы прыёму і адлічэння з установы дашкольнай адукацыі

Агульныя патрабаванні да прыёму (залічэнню) асоб для атрымання дашкольнай адукацыі (артыкул 140 Кодэкса Рэспублікі Беларусь аб адукацыі)

1. Прыём (залічэнне) асобы для атрымання дашкольнай адукацыі ажыццяўляецца на падставе:

1.1. заявы законнага прадстаўніка гэтай асобы;

1.2. медыцынскай даведкі аб стане здароўя;

1.3. напрамкі, выдадзенага мясцовым выканаўчым і распарадчым органам па месцы знаходжання ўстановы адукацыі, – для атрымання дашкольнай адукацыі ў дзяржаўных установах адукацыі, прыватных установах адукацыі, якія рэалізуюць адукацыйную праграму дашкольнай адукацыі, фінансаванне часткі расходаў якіх ажыццяўляецца за кошт сродкаў мясцовых бюджэтаў;

1.4. заключэння ўрачэбна-кансультацыйнай камісіі – для атрымання дашкольнай адукацыі на хаце, у санаторных дзіцячых садках, санаторных групах устаноў адукацыі, іншых арганізацый, у індывідуальных прадпрымальнікаў, якія ажыццяўляюць адукацыйную дзейнасць, рэалізуюць адукацыйную праграму дашкольнай адукацыі;

1.5. заключэння дзяржаўнага цэнтра карэкцыйна-развіваючага навучання і рэабілітацыі – для асоб з асаблівасцямі псіха-фізічнага развіцця.

Напрамкі ва ўстановы дашкольнай адукацыі выдаюцца ў аддзеле па адукацыі Кобрынскага райвыканкама (г. Кобрын, вул. Суворава, 25, каб.513; панядзелак, пятніца 8.00-13.00; аўторак 14.00-20.00) толькі законным прадстаўнікам дзіцяці (бацькі, апекуны, усынавіцелі) пры прад'яўленні дакумента, які сведчыць асобу законнага прадстаўніка дзіцяці, пасведчання аб нараджэнні дзіцяці.

Адлічэнне выхаванцаў з установы адукацыі вырабляецца па пісьмовай заяве законных прадстаўнікоў дзяцей з указаннем прычыны і прадастаўленнем квітанцыі аб аплаце за харчаванне.

Падпунктам 5.9. пункта 5 артыкула 68 Кодэкса Рэспублікі Беларусь аб адукацыі вызначана, што датэрміновае спыненне адукацыйных адносін (адлічэнне) па ініцыятыве ўстановы адукацыі, арганізацыі, якая рэалізуе адукацыйныя праграмы навукова-арыентаванага адукацыі, іншай арганізацыі, індывідуальнага прадпрымальніка, якія ажыццяўляюць адукацыйную дзейнасць, ажыццяўляецца ў выпадку: бесперапыннага адсутнасці на занятках без паважных прычын больш за 30 дзён выхаванца, асвойвае ўтрыманне адукацыйнай праграмы дашкольнай адукацыі або адукацыйнай праграмы спецыяльнай адукацыі на ўзроўні дашкольнай адукацыі.

Падпунктам 5.9. пункта 5 артыкула 68 Кодэкса Рэспублікі Беларусь аб адукацыі опред У растлумачэнні пытання наведвальнасці дзяцей дашкольных устаноў Міністэрствам адукацыі Рэспублікі Беларусь пазначаны прыклады паважных абставінаў, па якіх дзіця можа не наведваць з прадастаўленнем пацвярджае дакумента:

хвароба дзіцяці;

санаторна- ¬ курортнае лячэнне;

знаходжанне дзіцяці на хатнім рэжыме (па рэкамендацыі ўстановы аховы здароўя);

неспрыяльная эпідэміялагічная сітуацыя;

наяўнасць лістка часовай непрацаздольнасці ў законных прадстаўнікоў выхаванца;

отпуск законных прадстаўнікоў выхаванца;

службовая камандзіроўка законных прадстаўнікоў выхаванца;

выхадныя дні законных прадстаўнікоў выхаванца, у тым ліку якія працуюць па рэжыму гнуткага працоўнага часу, па графіку зменнасці, па прадастаўленні дадатковага вольнага ад працы дня ў тыдзень;

дыстанцыйная праца законных прадстаўнікоў выхаванца ў перыяд эпідэмічнага ўздыму захворвання;

часовая страта працы законных прадстаўнікоў выхаванца або просты арганізацыі, у якой яны працуюць;

канікулы (гадовыя — 92 каляндарных дзён, зімовыя — 10 каляндарных дзён, вясновыя — 10 каляндарных дзён);

прадпісанне санітарна-¬ эпидемиологической службы аб закрыцці ўстановы дашкольнай адукацыі;

наступ надзвычайных абставінаў, у тым ліку часовая прыпыненне працы транспарту;

непрадбачаныя сямейныя абставіны (пераезд, смерць або хвароба блізкіх сваякоў).

ІНФАРМАЦЫЯ: Вы можаце наведваць дзіцячы сад па гнуткім рэжыму без арганізацыі харчавання і дзённага сну. Працягласць такога наведвання да 3, 5 гадзін у дзень. Адпаведна аплата за наведванне дашкольнай установы ў гэты перыяд не вырабляецца. Пры гэтым і дзіця з дашкольнай установы не адлічваецца. Для перакладу на гнуткі рэжым наведвання неабходна напісаць заяву ў загадчыка установай.